Anime

BOKU NO HERO ACADEMIA

  • Friday, 01 February 2019
BOKU NO HERO ACADEMIA

KÜNYE:

IMDB: 8,3/10

Yazar: Kohei Horikoşi

Stüdyo: Bones

Türler: Macera, Fantezi, Süper Kahraman Kurgusu

Yapım Yılı: 2016

Sezon Sayısı: 3

Hikâyemizde insanlar zamanla bilinmeyen bir mutasyona uğruyor ve günümüze gelindiğinde dünya nüfusunun yaklaşık %80’i çeşitli özel yeteneklere sahip olarak dünyaya geliyor. Birçok farklı yetenek mevcut ve bu yetenekleriyle ne yapacağını bilemeyen insanlar kendi karakterleri ile bölünüyorlar. Birçoğu bu yeteneklerini kötülük yapmaya kullanmaya başlıyorlar. Tabi ki de birçoğu bu kötülük yapanları durdurmak ve adaleti sağlamak için çalışmaya başlıyor.

Bu adaleti sağlamaya çalışanlar kahraman olarak adlandırılıyor ve polis güçlerine destek olarak bir nevi memur olarak çalışmaya başlıyorlar. Artan yetenekli insanların sayısı yüzünden oluşan kötüler ve iyiler arasındaki dengeyi sağlamak için kahramanları yetiştirmek adına kahramanları eğiten okullar, liseler kuruluyor.

Hikâyemizin ana kahramanı Izuku Midoriya ve kahramanımız dünya nüfusunun %20’lik bölümünde yer alarak herhangi bir yeteneğe sahip değil. Fakat Midoriya küçüklüğünden beri 1 numaralı kahraman All Might’ın hayranı ve tek hayali onun gibi bir kahraman olmak. Yeteneği olmamasına rağmen tüm kahramanları analiz edip yeteneklerini ve becerilerini öğrenen Midoriya sürekli bunları not alıyor.

Benim gözümde hikâyenin ikinci ana karakteri Katsuki Bakugo, Midoriya ile çocukluk arkadaşı. Bakugo ise Patlama yeteneğine sahip. Vücudunun ter gibi salgıladığı nitrogliserin sayesinde elleriyle patlamalar yaratabiliyor. Aynı zamanda çok zeki ve yetenekli olması sayesinde bu özel yeteneğini birçok farklı şekilde kullanabiliyor. Bakugo’nun karakterine gelecek olursak çok hırslı ve sinirli bir yapısı var ve küçüklüğünden beri herkese zorbalık yapıyor buna Midoriya da dâhil. Ama Midoriya Kacchan’a(Midoriya, Bakugo’ya bu şekilde sesleniyor) karşı bir nefret beslemeden peşinden gitmeye devam ediyor.

Buraya kadar düşündüğümüzde Black Clover animesinde ki Asta ve Yuno gibi biri çok yetenekli ve diğeri yeteneksiz ama azimli iki karakterimiz mevcut. Tabi ki gibi Midoriya da azmi ile Bakugo’ya yetişip, geçmeyi arzuluyor.

Bir gün Midoriya, All Might ile karşılaşır daha doğrusu All Might’ın peşinde olduğu bir kötü adam tarafından Midoriya yakalanır ve All Might tarafından kurtarılır. Midoriya ’da ki ışığı gören All Might özgünlüğünü (One For All) aktaracağı halefi olarak seçmeye karar verir. Evet, All Might’ın özgünlüğü nesilden nesle aktarılabilmekte fakat taşıyıcının özgünlüğü tam anlamıyla kullanabilmesi için fiziksel gücünün fazla olması gerekmekte yoksa kendi vücuduna zarar vermekte. Bundan dolayı All Might, Midoriya’yı eğitip gelecek Barışın Sembolü haline getirmek için çalışmalara başlar.

Midoriya, U.A. High School(All Might’ın mezun olduğu okul)’un giriş sınavlarını yeni edindiği gücü tam kullanamadan geçer ve gelişimi için en büyük adımı atar. Çünkü U.A. High School en iyi okul ve All Might’ın yeni öğretmenliğe başladığı okuldur. Bakugo ile aynı sınıfa düşerler ve aralarındaki rekabet katlanarak devam eder.

Anime 3 sezonu yayınlamış durumda ve 4. Sezonu yolda. Shounen tarzı anime severlerin mutlaka izlemesi gereken bir anime!

 

Hayri Can BARÇIN

Birçok konuda araştırma yapan ve kendini olabildiğince geliştirmeye aç bir Yazılım Mühendisi.

armut
PRIVACY POLICY


Copyright © 2018. Created WITH BY OkurDaYazar