Film ve Kitap

Game Of thrones final sezonuyla geliyor

  • Thursday, 04 April 2019
Game Of thrones final sezonuyla geliyor

Dünya'da ve ülkemizde izlenme rekorları kıran Game Of Thrones final sezonu ile geliyor. 14 Nisan 2019 tarihinde yayınlanacak olan ilk bölüm bir çok izleyici tarafından büyük heyecanla bekleniyor. Geçtiğimiz sezon olan 7. sezon hem her zamankinden 2 bölüm az yayınlanması hem de final sezonu ile arasına 2 yıl konması nedeniyle tepkilere yol açmıştı. Bunca zaman nasıl geçecek derken gel gelelim ki o büyük ana sayılır günler kaldı! Biz de okurdayazar ailesi olarak daha bitmeden efsaneleşmiş olan Game Of Thrones'un önceki 7 sezonunda neler olmuştu geniş özet halinde derledik. Final sezonu öncesi, araya giren süre yüzünden hafızalarını tazelemek isteyenleri yazımıza alalım. 

DİKKAT : DİZİNİN ŞİMDİYE KADAR YAYINLANAN BÖLÜMLERİNİN TAMAMINI İZLEMEYENLER İÇİN SPOILER VAR !

İlk sezonun en büyük sürprizi hatta dizinin efsaneleşmesinin en büyük nedeni olarak gösterilebilecek yegane olay tabii ki Ned Stark'ın ölümü... Krallığa ihanet ile suçlanan Kuzey koruyucusu Ned başkentte halka açık bir şekilde idam edilmiş, ardından Stark ordusu Ned'in büyük oğlu Robb önderliğinde isyan başlatarak Westeros'ta iç savaş başlatmıştı.

Lannister ordusuna karşı zorlu bir zafer kazanan Stark ordusu hala hedeflediği zaferden uzaktadır. Amacına ulaşabilmek için Nehir Toprakları'nda önemli bir konumu olan İkizler'in koruyucusu Frey hanedanı ile anlaşma yapar.

Ancak sözünü tutamayıp, Lord Frey'in kızı yerine başkası ile evlenir. Frey'ler Stark'ları ve ordusunun bir bölümünü kendi topraklarında konuk eder ancak Frey'ler ihaneti unutmamıştır.

House Tully'nin lideri Edmure Tully'nin düğünü esanasında isyan bayrağı açan Robb, annes, Catelyn  ve hemen hemen tüm davetliler düğün bandosu kılığına girmiş Lannister askerleri tarafından katledilir. Kurttan ne istediniz be insafsızlar...

Red Wedding (Kanlı Düğün) olarak anılan bu olayla isyan sona ermiştir. Stark'ların Kuzey'deki hakimiyeti sarsılmış ve uzun sürecek olan karışıklıkla baş başa kalmışlardır.

Bu kanlı olaydan bir kaç bölüm sonra ise dizinin şimdiye kadar açık ara en nefret edilen karakteri Joffrey Baratheon oturduğu Kral koltuğunda düğünü sırasında zehirlenerek tüm davetlilerin ve biricik annesinin önünde hayatını kaybeder. Ne huzurlu bir sahne!

Kral Joffrey'e yapılan bu suikast Lannister ailesi için kırılma noktası olmuştur. Ana kraliçe Cersei Lannister, doğduğu günden beri lanet olarak gördüğü kardeşi Tyrion Lannister'i bu suikasatın sorumlusu ilan eder.

Ancak ölüm fermanı imzalanan ve kimse tarafından bir çıkış yolu görülemeyen küçük şeytan Tyrion Tully'ler tarafından esir alındığı zamanda ki gibi tüm kıvrak zekasını sergileyerek zindandan kurtulmayı başarır. Gider ayak nefret ettiği babasını adamcağız tuvaletini yaparken öldürmeyi ihmal etmez. 

Onca ölümden sonra Cersei evlilik için Dorne'a gönderilen kızı Mycella'ı başkente geri getirmesi için kardeşi ve aynı zamanda çocuklarının gerçek babası Jamie'yi görevlendirir. Ancak yine bir suikast ile Jamie, ona ilk kez sarılan ilk çocuğunu kaybeder. 

Haklı bir ensest suçlaması ile karşı karşıya kalan Cersei uzun direnmelerine rağmen yapmak zorunda bırakıldığı "utanç yürüyüşü" ise ana kraliçenin değil,  otorite boşluğunda güç kazanmış ve suçlamaların sahibi olan Faith yani inanç hareketinin sonunu hazırlar.

İlerleyen bölümlerde çılgın ateş ile bir çok kez kendisine oyunlar oynamış gelini dahil tüm düşmanşarını tek hamlede yok eden Cersei'nin bu hareketi son evladı genç Tommen'ın hayatına mal olur ve zavallı Kral intihar eder. Geriye tüm çocuklarının ölümüne şahit olmuş bir anne kalmıştır. Tek dayanak noktası ise zamanında kral çılgın ateş kullandığı için kralı öldürerek kral katili ismini alan Jamie'den başkası değildir. Kardeşi ve biricik aşkının çılgın ateşi kullanması Jamie'yi derinden etkiler ve aralarına adı konulmamış bir soğuk duvar örülür.

Sur'un ötesinin kralı Mance Rayder, Demir Taht'ın gerçek varisi olduğunu ilan eden kızıl ablamızın kuklası Stannis'in önünde eğilmeyeceğini açıklayınca olanlar olur. Mance kazığa geçirilip, ateşe atılır. Bu olayın ardından Stanis Sur'un ötesindeki halkın desteğini de alamaz. Kuzeydeki savaşı kazanmak için öz be öz kızını alevlere teslim eden Stanis ben dahil bir çok izleyicinin nefretini ve küfürünü kazanır. Her şeye rağmen Stark'ların yerini işgal eden Bolton'lara karşı Kuzey savaşını kaybeder.

Jon Snow'un Yabanıllar'ın yanına giderek açık yüreklilikle liderleri Mance'in ölümünün sorumluluğunu üstlenmesi, ileri gelenleri sur ötesindekilerle iş birliğine ikna edememesi ve ardından yaşanan Ak Gezen saldırısı sonunda kışın gelmekte olduğunun habercisiydi. Sadece efsanelerden bildikleri Winter İs Coming'i iliklerinde hisseden bir John izliyoruz.

John kahramanca bi AK Gezen'i toza çevirmeyi başarır ancak karşılığında geride zombiye dönüşmüş bir yabanıl ordusu bırakır. Kara Kale'ye dönen Jon'u belki de dizinin en çok konuşulan finali bekliyordu. Ak Gezen'lere karşı Yabanıllar ile ittifak yapmak için elinden geleni yapan Jon'un bu hamlesi Nöbet'e ihanet olarak ilan edilecek ve gece nöbetçileri tarafından Jon öldürülecektir.

Ancak kitapta da sıklıkla vurgulandığı gibi ölüm, Game Of Thrones evreninde asla bir son değildir. Jon, Stanis'in ölümü ile amaçsız kalan kızıl rahibe Melisandre tarafından yeniden canlandırılır ve ihanette parmağı olanların cezasını kendi elleri ile verir.

Yabanıloların bir kısmının desteğini alabilen Jon'un hedefinde artık kızkardeşi ile zorla evlendirilen ve küçük erkek kardeşini esir tutan Bolton'ların lider piçi Ramsay vardır. Jon ve Ramsey arasında tüm bölümü kapsayan bir savaş gerçekleşir ve kazanan Jon Snow olur.

Winterfell'de bir kez daha Stark bayrağı yükselir ve Kuzey'in hakimiyeti yeniden Stark'lara geçer. Jon bu zaferin ardından Kuzey'in Kralı ünvanına da sahip olur. Ancak Jon'u tüm hikayede ki en gizemli ve farklı karakter olmasını sağlayan öyle bir detay var ki bunu Jon'un kendisi dahil bilmez. Üç gözlü kuzgun olmayı başaran sakat kardeşinin gözünden flashbackler sayesinde Jon'un Ned Stark'ın piçi değil, Robert isyanı sonucu öldürülen Rhaegar Targaryen'in oğlu olduğu kanıtlandı.

Jon'un Stark'lar ile arasındaki tek bağın annesinin Lyanna Stark (Ned'in kardeşi) olması Ned'in yeğenini korumal için onu gayrimeşru çocuğu gibi tanıttığı ve bu gerçeği herkesten gizlediğini öğrendik.

Bu sırada ataları gibi Westeros'a hükmetmek için hazırlıkarını bitiren Daenerys Targaryen (Khaleesi), dizinin ilk bölümlerinde özgüveni olmayan ve silik bir karakter olarak karşımıza çıkmıştı. Abisinin onu Khal Drogo'ya satması hayatının dönüm noktası olmuş, hükümdar olmaya yönelik ilk deneyimlerini bu sayede tatmıştı. 

Lhazar kentinde Daenerys Khalasar'ın tecavüze uğrayan kadınları kurtarıp kendi özel köleleri olarak koruması altına aldı. Yağma sırasında yaralanan ve artık at süremeyecek hale gelen Khal Drogo'yu kurtarmak için bir Lhazar rahibesi olan Maz Duur'a güvenen Khaleesi'nin bu hamlesi ona kocasına ve oğluna mal oluyor. Ancak düğününde hediye edilen yumurtaların çatlaması ile birlikte "Ejderhaların Annesi" ünvanına sahip oluyor.

Ölen iki ağabeyi ve kocasının anısına ejderhalarına Viserion, Rhaegal ve Drogon adını koydu. Yavru ejderhalarıyla ilk olarak Qarth ardından ordu edinmek için Astapor'a gidiyor. Kçle tüccarlarıyla yaptığı anlaşmada Lekesiz'lerin yönetimini ele alır ve Drogon'a Astapor liderlerini yakma emrini verir. Daha sonra tüm köleleri ve ordusunu serbest bırakır.  Saldırıya uğrayan Khaleesi ejderhası ile kentten uzaklaşır ve Khal Jhago'nun Khalasar'ına yakalanır. Bu esareti uzun sürmez ve Khalasar liderini öldürerek kocasının ölümü ile kaybettiği ordusunu geri kazanır. 

Sıra geldi final sezonuna damga vurması beklenen Ak Gezen'lere... Dizide sıklıkla anlatılan efsanelere göre Ak Gezenler daha önce bir nesil süren ve karanlık olarak bilinen uzun gece ortasında ortaya çıktı. 

Ak Gezenlerin nasıl geri döndüğü sorusu ise orman çocukları'nın insanoğluna karşı giriştiği intikam hamlesi ile açıklandı. Dizide daha ilk bölümden iki gece nöbetçisinin öldürülmesiyle görünen Ak Gezenler, 7. sezonun final sahnesi ile duvarı yıkıyorlar. 

Gelelimizlediğimiz son sezona,

Ejderha çukurunda yaşanan buluşma sonrası, Khaleesi'nin ejderhalarından birini Ak Gezen'lere kaptırmasına neden olan kanıt bile gözü dönmüş Cersei için yeterli olmuyor. Jon ve Khaleesi'yi destekleyeceğini açıklayarak aslında kardeşinin yalan söylediğini öğrenen Jamie belki de ilk kez kardeşine karşı geliyor ve Jon'a yardım etmek için yola çıkıyor. 

 

Bu sırada flashbacklerden izlemeye devam ettiğimi Jon'un geçmişinde önemli bir gerçek yaşanıyor ve Jon'un aslında Khaleesi'nin resmi olarak yeğeni olduğu ve tahtta hakkı olduğunu öğreniyoruz. Tüm bunlardan habersiz Daenerys ve Jon ise birlikte oluyorlar ve bilmeden de olsa Game Of Thrones'ta bir kez daha ensest ilişki yaşanıyor. 

Bu sırada Stark kızkardeşler Arya ve Sansa kendilerine, ailelerine ve otorite yokluğunda dolaylı yoldan pek çok insana zarar veren Serçeparmağı nihayet Kuzey'deki evlerinde kuzey ittifakının önünde idam ediyorlar.

 

Sansa ve Arya kızkardeşlerin hikayesi öyle derin ve detaylı ki özetlemeye bizim gücümüz yetmiyor. Keza ayrı bir dizi olsa izlenir mi? izlenir! Bir kaç cümle ile bahsedecek olursak;

Tüm ailesini kaybeden iki kız kardeş birbirlerinden çok farklıdır. Sansa dizideki çoğu soylu aile kızı gibi evllilik ve kraliçelik ile kafayı bozmuşken hayatın o kadar toz pembe olmadığını acı şekilde öğrenir. İlk olarak müstakbel kocası Joffrey babasının kellesini gözleri önünde alır. Ardından Lannister'ların utanç gözüyle baktıkları Tyrion ile evlendirilir. Neyse ki Tyrion tüm iyi niyetiyle elini dahil sürmez ve Sansa'ya akıl vermeye çalışır. Tyrion'un idam cezasıyla kocasız kalan Sansa Serçeparmak tarafından kaçırtılıp Boltonlara satılır. Psikopat bir karakter olan Ramsay tarafından acımasızca tecavüze ve sonu gelmeyen işkencelere maruz kalır. Abisi Jon'a kaçmayı başardığında huzura kavuşan Sansa'ya kısa sürede kardeşi Arya da eklenecektir. 

 

Arya küçüklüğünden beri savaşçı olmak için doğduğunu hissetmektedir. Öyle ki onun bu azmini gören abisi Jon ona kılıç ( iğne ) hediye eder. Babası ise özel ders almasını sağlar. Ta ki Winterfell hayin bir saldırıya uğrayana dek. Babasının idamını halkın arasından gözleriyle izleyen arya intikam yemini eder. Yüzsüzler ile tanışan ve eğitim alan Arya bu sırada tek tek ölüm listesindeki düşmanlarını öldürmeye başlar. Eğitimi sırasında bir çok eziyet çeken Arya annesi ve büyük abisinin kanlı düğünde öldürüldüğünü duyunca dayanamaz ve yola çıkar Frey'lerden dillere destan bir intikam alan Arya kış yarına maceralı ve dolambaçlı bir yoldan ulaşmıştır. Ve artık en azından Starkların 4 üyesi Jon, Arya, Sansa ve Brandon birliktedir. 

 

Bir çok kitap bir çok hikaye ve bölüm barındıran efsane diziyi olabildiğince özetlemeye çalıştık. Kusurumuz olduysa affola. 

 

Final sezonu Fragmanı için sizi böyle alalım ;

 

 

Gizem BEKAR
Çok düşünür çok konuşur bir okuryazar ve her konuda bilgiye aç bir mimar.

 

DİĞER YAZILARIMIZ

PRIVACY POLICY


Copyright © 2018. Created WITH BY OkurDaYazar