Genel

Biliyor musunuz serisi #1

  • Wednesday, 23 January 2019
Biliyor musunuz serisi #1

Genel kültür bilgilerinin paylaşılacağı, gerekli ya da gereksiz bir sürü şey öğrenebileceğimiz serimizin ilk postuna hoş geldiniz. 

Peki bunları biliyor musunuz?

ATEŞ ALMAEskiden kibrit yokmuş. Ateş sönünce, ateş küreği ile komşuya gidilir, bir parça ateş alınırmış. Kürekteki ateş sönmesin diye oturup çene çalmazlar, acele ederlermiş. Kısa bir konuşmadan sonra gitmek isteyen kişilere, - Ateş almaya mı geldin? denmesi de işte bu devirden kalmadır.

ATEŞ PAHASIKanuni bir gün ava çıkar. Aniden yağmur başlar, padişah ve adamları gördükleri ilk eve sığınır. Ateş karşısında elbiselerini kurutup ısınan padişah;"Şu ateş bin altın eder" der. Evden çıkarken adama bin altın verirler. Ederinden fazla şeylere ateş pahası denilmesi buradan gelmektedir.

PABUCU DAMA ATILDI


Osmanlı'da mesela ayakkabı tamir ettirdiniz ama memnun kalmadınız, bu durumu esnaf heyetine şikayet eder ve haklı bulunursanız size ücreti ödeyip, ayakkabıyı da ibret olsun diye dükkanın damına atarlarmış. Damda ayakkabı gören müşteriler de oraya pek uğramazmış.

ÜSKÜDAR'DA SABAH OLDUÜsküdar'da Yeni Valide ve Mihrimah Sultan Camii'nin müezzinleri, sabah ezanını erken okurmuş.Amaçları Yıldız Sarayı'ndaki padişaha seslerini duyurup, saray müezzinliğine tayinlerini sağlamak. Beşiktaş'tan ezanı duyan halk, uyuklayanlara;"Uyan hadi, bak Üsküdar'da sabah oldu" dermiş.

Gizem BEKAR
Çok düşünür çok konuşur bir okuryazar ve her konuda bilgiye aç bir mimar.

 

DİĞER YAZILARIMIZ

PRIVACY POLICY


Copyright © 2018. Created WITH BY OkurDaYazar