Gündem

10 Yıllık Değişim (10 Years Challenge) İddiası!

  • Thursday, 17 January 2019
10 Yıllık Değişim (10 Years Challenge) İddiası!

 

Günlerdir sosyal medyayı sallayan o challenge’ın aslında bir algoritma olduğu iddiası gündeme bomba gibi düştü.

Neredeyse tüm ünlüler challenge’a destek verince kullanıcılar tarafından 2 günde 3,1 milyon paylaşım alan #10yearschallenge etiketinin aslında bir akımdan çok yüz tanıma teknolojisi veri kaynağı olduğu iddia edildi. 

New York Üniversitesi Stern İşletme Fakültesinden Prof. Dr. Amy Webb, başlatılan akımın yapay zeka işlemcisi için harika bir kaynak olduğunu ve Facebook’un yüz tanıma sisteminin kullanıcıları üzerindeki küçük değişimleri daha iyi seçenilmesine olanak sağladığını belirtti.

Teknoloji haberleri sitesi olan Wired’ın yazarı Kate O’Neill de bu akımın “zararsız bir eğlence olmadığını” öne sürdüğü bir makale paylaştı.

Tartışmalardan sonra Facebook akım ile bir alakası olmadığını belirten bir açıklama yaptı.

Açıklamada; “kullanıcaların başlattığı hareketin kendiliğinden yayıldığı ve şirketin bundan çıkar sağlamadığı” belirtildi.

Facebook’un uzun süredir kullanıcılarını ve fotoğraflarında yer alan kişileri tanımak için kullandığı yüz tanıma teknolojisinin, yeni gözdesi instagram’a uyarlaması için çok mantıklı gözüken bu algoritma challenge; 10 yıl önce ve şimdi çekilmiş fotoğraflarını yan yana paylaşan milyonlarca kişinin katılımıyla artarak devam ediyor!

 

 

 

 

 

Etiketler:
Gizem BEKAR
Çok düşünür çok konuşur bir okuryazar ve her konuda bilgiye aç bir mimar.

 

DİĞER YAZILARIMIZ

PRIVACY POLICY


Copyright © 2018. Created WITH BY OkurDaYazar