Gündem

Paris Notre-Dame katedrali yanıyor!

  • Monday, 15 April 2019
Paris Notre-Dame katedrali yanıyor!

Tüm dünya'nın gözü Fransa'nın başkenti Paris'te. 

Notre Dame Katedrali'nde yangın çıktı. Katedralden uzak durulması çağrısı yapılırken kulesinin yıkıldığı ve çatısının tamamen çöktüğü belirtildi. Macron olay yerine giderek bilgi alırken, yangının söndürülememesi nedeniyle çevre binaların tahliye edilmesine karar verildi.

Paris Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Avrupa'da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen tarihi Notre Dame Katedrali'nde renovasyon çalışmaların yapıldığı bölümde yangının çıktığı bildirildi. Fransa saati ile 18:30 sularında başlayan yangına katedralde yapılan bakım ve onarım çalışmalarının sebep olduğu belirtiliyor.

Tarihi katedralin çatı katında çıktığı belirtilen yangın sırasında katedralin kulesi çöktü. Katedral çevresinde geniş güvenlik önlemleri alan polis katedralin olduğu bölgeye giden büyün yolları trafiğe kapadı.Paris Valiliği, itfaiye ve ambulansların bölgeye rahat giriş çıkış yapabilmesi için Parislileri bölgeye yaklaşmamaları konusunda uyardı.

Her sene 13 milyon turistin ziyaret ettiği katedralin bu hafta sonu kutlanacak paskalya için hazırlandığı belirtildi.

Paris halkının gözyaşları içerisinde izlediği yangın kontrol altına alınamıyor. 700 yıllık katedral aynı anda 9 bin kişinin ibadet etmesine olanak sağlayan yapı ruhani ve turistik özellikleriyle Paris'in gözde mimarilerinden birisiydi.

Yapımı yaklaşık 200 yıl süren ve 2000'den fazla sanat eserine ev sahipliği yapan Notre-Dame Katedrali'nin çatısının da tamamen çöktüğü bildirildi.

Yangın sosyal medya'ya halk tarafından canlı yayın şeklinde yayınlanıyor ;

Etiketler:
Gizem BEKAR
Çok düşünür çok konuşur bir okuryazar ve her konuda bilgiye aç bir mimar.

 

DİĞER YAZILARIMIZ

PRIVACY POLICY


Copyright © 2018. Created WITH BY OkurDaYazar